Επίσκεψη της Γ' Λυκείου στην Αρχαία Αγορά

Tη Δευτέρα, στις 20 Μαρτίου του 2023, τα δύο τμήματα Ανθρωπιστικών Σπουδών του σχολείου μας επισκέφθηκαν την αρχαία Αγορά, η οποία αποτέλεσε για αιώνες το διοικητικό, φιλοσοφικό κοινωνικό, εκπαιδευτικό, πολιτιστικό αλλά και το οικονομικό κέντρο της πόλης. Σε μια πραγματικά ηλιόλουστη και ανοιξιάτικη ημέρα οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν από τον φιλόλογο καθηγητή τους, Μιχάλη Δουλκέρη, στον εμβληματικό για τη δημοκρατία και τη διανόηση χώρο της Αγοράς της Αθήνας. Περπατώντας ανάμεσα σε αρχαιοελληνικά, ελληνιστικά και ρωμαϊκά κτίσματα αντιλήφθηκαν με τον πλέον βιωματικό τρόπο την ιστορική εξέλιξη και τη σημασία του για αιώνες. Είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το Λεωκόρειον, τον Βωμό των 12 Θεών, την οδό των Παναθηναίων- που έμεινε χαραγμένη στο ίδιο σημείο για αιώνες- τον Ναό του Δία και του Απόλλωνα Πατρώου, τον Ναό του Ηφαίστου, το Μητρώον, το Βουλευτήριο, το Πρυτανικόν, τη Νότια Στοά, το Νομισματοκοπείο και άλλα σημαντικά μνημεία. Τέλος, επισκέφθηκαν και το Μουσείο στη Στοά του Αττάλου, όπου τα εκθέματα συγκεντρωμένα σε συλλογές με βάση τη χρήση και τη χρονολόγησή τους επιβεβαιώνουν την αδιάλειπτη ιστορική συνέχεια του χώρου αλλά και την πολυχρηστικότητά του από τους κατοίκους της Αθήνας. Η διδακτική επίσκεψη αυτή απέδειξε στους μαθητές και τις μαθήτριες ότι όντως η Αγορά υπήρξε το κέντρο και το πιο «ζωντανό» μέρος της πόλης για αιώνες.

agora1 copy  agora2 copy  agora3