ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ- ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική.

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών, στις 20-02-2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας, ύστερα από σχετική πρόσκληση ο κ. Μέντης Αντώνιος, πτυχιούχος ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ,πτυχιούχος Θεολογικής Σχολής ΕΚΠΑ, Msc Θεολογίας ,διπλωματούχος βυζαντινής κ εκκλησιαστικής μουσικής,πτυχιούχος ανώτερων θεωρητικών ευρωπαικής μουσικής.

Δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές των τμημάτων Α1,Β2,Β4,Γ4 να έρθουν σε γνωριμία με την βυζαντινή εκκλησιαστική μουσική.

Ζητούμενο ήταν:

α. να γίνει κατανοητή η επίδραση της μουσικής εν γένει στην ψυχή του ανθρώπου

β.να γίνει γνωστή η ιστορική συνέχεια και η άμεση  σχέση της Βυζαντινής Εκκλ. Μουσικής με το αρχαίο Ελληνικό σύστημα

γ.να ενεργοποιηθεί η κριτική σκέψη των μαθητών και

δ. να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα εν γένει πολιτισμού.

Οι μαθητές είχαν θετική στάση στην πλειονότητά τους. Κατανόησαν ότι η Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική είναι τέχνη και επιστήμη.Έθεσαν τους προβληματισμούς τους, τόνισαν ότι το μάθημα γίνεται πιο αποτελεσματικό με τέτοιες ενέργειες, και ότι διευκολύνονται στην αναζήτηση πληροφοριών.Επίσης ζήτησαν να επαναληφθούν ανάλογες δρασεις.