Επίσκεψη των μαθητών της Γ’ Λυκείου στο Ιστορικό Μουσείο

IST1 IST2

Oι μαθητές της Γ’ Λυκείου στις 24/1, ημέρα Τρίτη,  επισκέφθηκαν  το Ιστορικό Μουσείο και περιηγήθηκαν στις αίθουσες του ισογείου που φιλοξενεί την περιοδική έκθεση για την επέτειο από την Επανάσταση του 1821 καθώς και το υπερώο  που φιλοξενεί τη μόνιμη έκθεση. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, αφού επισκέφθηκαν την αίθουσα του παλιού Κοινοβουλίου, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη σημασία του χώρου που αποτέλεσε το πρώτο κοινοβούλιο της χώρας και να θαυμάσουν όλη τη σκιτσογραφία της «Δίκης των Εξ». Στη συνέχεια,  περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του μουσείου από τους συνοδούς-καθηγητές και τις καθηγήτριες τους. Η επίσκεψη έδωσε στους μαθητές και στις μαθήτριες τη δυνατότητα να δουν από κοντά εκθέματα που σχετίζονται με σημαντικές περιόδους της σύγχρονης ιστορίας που διδάσκονται, έχουν δει σε εικόνες στο πλαίσιο της βιωματικής επαφής με το αντικείμενο.

IST3IST4    IST5