ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ- ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών,πρόκειται να πραγματοποιηθούν μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς   παρουσιάσεις-δράσεις με κεντρικό θέμα:

Θρησκευτικό συναίσθημα και μορφές έκφρασης της πίστης - Η συμβολή του Χριστιανισμού στον πολιτισμό:Ζωγραφική-Γλυπτική-Χαρακτική-Μουσική-Αρχιτεκτονική-Λογοτεχνία.

Στις παρουσιάσεις θα συνεργαστούν,εθελοντικά, με την Θεολόγο καθηγήτρια του σχολείου μας, Αγκοπιάνη Κωνσταντίνα οι:

Αλεξίου Μαργαρίτα, Αρχιτέκτονας Μηχανικός Ε.Μ.Π –MscΠροστασία Μνημείων Ε.Μ.Π-Υποψήφια Διδάκτορας Ε.Μ.Π

Λεκκάκου Χριστοφίλη,Δικηγόρος Αθηνών, πτυχιούχος ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ,Συγγραφέας.

Μέντης Αντώνης,πτυχιούχος ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ,πτυχιούχος Θεολογικής Σχολής ΕΚΠΑ, Msc Θεολογίας, Υπ. Διδάκτωρ Θεολογίας,διπλωματούχος βυζαντινής κ εκκλησιαστικής μουσικής,πτυχιούχος ανώτερων θεωρητικών ευρωπαικής μουσικής, απόφοιτος σχολής πολιτικών επιστημών και δημόσιας διοίκησης ΕΚΠΑ.

Περσίδου Ειρήνη, Ιστορικός Τέχνης-Επιμελήτρια, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών προγραμμάτων TakisFoundation.

Όλες οι δράσεις θα γίνουν εντός του σχολικού ωραρίου στην αίθουσα βιβλιοθήκης του σχολείου.